Вибір акумулятора та джерела безперебійного живлення для холодильника

Часті й тривалі відключення електроенергії не лише відчутно знижують якість життя, а й призводять до фінансових втрат. Холодильник без світла здатний зберігати холод певний час, але після його закінчення продукти починають псуватися. Надійний спосіб зберегти запаси — придбати надійне ДБЖ та акумулятор для холодильника.

Вибору безперебійника рекомендується приділити особливу увагу, оскільки холодильник потребує високого пускового струму для компресора і повинен задля збереження продуктів підтримувати стабільну температуру. З цієї статті ви дізнаєтеся про правила підбору ДБЖ та батареї для холодильника з урахуванням особливостей побутової техніки.

Навіщо потрібен UPS для холодильника

Навіщо потрібен UPS для холодильника

У поточних реаліях України електроенергію може бути вимкнено:

  • через грозу або сильний вітер;
  • після обстрілу російськими агресорами;
  • внаслідок аварії на підстанції або обриву проводів;
  • через обмеження у подачі тощо.

Наслідки відключення електроенергії вкрай неприємні — від псування продуктів у холодильнику та морозильнику через розморожування до виходу компресора з ладу внаслідок коротких замикань, стрибків напруги та інших перешкод.

Придбання ДБЖ та АКБ для холодильника дозволяє створити надійну систему резервного/аварійного живлення, яка б гарантувала безперебійну подачу електроенергії в умовах вимкнень.

Як вибрати безперебійник для холодильника: основні критерії

Як вибрати безперебійник для холодильника: основні критерії

Щоб зрозуміти, яке ДБЖ вибрати для холодильника, слід врахувати параметри, що визначають ефективність роботи та ціну пристрою. Основні — це архітектура та форма сигналу. Слід також врахувати потужність та показники пікового навантаження побутової техніки.

Аби визначити, який безперебійник потрібен для холодильника, треба знати особливості пристроїв залежно від архітектури:

Резервний (offline). ДБЖ offline стане хорошим вибором за умови стабільності електромережі та невеликих перепадів напруги. За наявності електроенергії воно подає напругу безпосередньо від мережі та заряджає акумулятор. Якщо електрика не надходить, безперебійник забезпечує живлення від АКБ. Серед переваг — компактність, безшумність і доступна вартість. Основними недоліками є відсутність стабілізатора вхідного сигналу та перемикання в автономний режим за 15-20 мс.

Лінійно-інтерактивний. ДБЖ оснащене інтегрованим стабілізатором напруги, який забезпечує автоматичне вирівнювання показників електромережі при відхиленні від стандартних на 9-12%. Щоб визначити, яке ДБЖ потрібно для холодильника, треба знати час переходу на автономку. Лінійно-інтерактивний безперебійник перемикається в автономний режим за 0.4-0.6 мс. Серед переваг ДБЖ цього типу — можливість стабілізації живлення з будь-якою формою вихідного сигналу (правильною або апроксимованою синусоїдою).

ДБЖ безперервної дії (online) або з подвійним перетворенням спочатку перетворює змінний струм з мережі на постійний, після чого перетворює його на змінний з оптимальними показниками для 220В. Вихідний сигнал фільтрується та видається у формі чистої синусоїди. Переключення в автономний режим миттєве.

Яка синусоїда потрібна для холодильника

Яка синусоїда потрібна для холодильника

Для правильного вибору ДБЖ треба знати різницю між синусоїдами:

При апроксимованій синусоїді живлення надходить ривками, без згладжування подачі у разі затримок. Такі безперебійники підходять для пристроїв, які оснащені модулями перетворення або випрямлення струму (ПК та інша електроніка).

При правильній (чистій) забезпечується плавне надходження струму. Безперебійники із чистою синусоїдою оптимальні для холодильників при частих та тривалих відключеннях електрики.

При правильному виборі синусоїди резервна система електроживлення працюватиме довго і без проблем.

Які ДБЖ не рекомендується купувати для холодильника

Які ДБЖ не рекомендується купувати для холодильника

Небажано підключати холодильник через ДБЖ слабкої потужності, які:

  • не справляються із перепадами напруги;
  • швидко розряджають батарею;
  • видають на виході ступінчасту синусоїду, через що побутова техніка працює некоректно або виходить з ладу;
  • надто довго перемикають холодильник на батарею;
  • не здатні ефективно відновлювати ємність АКБ.

У більшості моделей слабопотужних безперебійників відсутня функція стабілізації напруги, у результаті при різких перепадах напруги на вході на виході утворюються стрибки. Працюючи на граничній потужності, внутрішні елементи перегріваються, що призводить до скорочення терміну експлуатації ДБЖ.

До категорії небажаних належать ДБЖ із псевдосинусом (апроксимована синусоїда), які:

  • можуть спричинити шум або перегрів холодильника, призвести до його поломки;
  • перемикаються на батарею за 4-10 мс, що може спровокувати спотворення чи повну відсутність напруги на навантаженні;
  • не стабілізують напругу в мережі, просто перемикаючи холодильник на батарею;
  • при неправильному підключенні фази та нуля працюють некоректно;
  • неефективні через низький коефіцієнт потужності.

Псевдосинус фактично є спрощеною формою змінного струму. На відміну від чистої синусоїди, яку подає online-ДБЖ, він не здатний забезпечити високу якість живлення та захист.

Як вибрати потужність ДБЖ та ємність акумулятора правильно

Як вибрати потужність ДБЖ та ємність акумулятора правильно

Щоб визначити показник необхідної для холодильника потужності ДБЖ, треба дізнатися про номінальну потужність холодильного обладнання та параметри пікового навантаження. Дізнатися їх можна із техпаспорта.

Для правильного вибору треба:

  • Врахувати величину пускового струму компресора холодильника. Вона значно перевищує показники номінального робочого струму. Типові холодильники споживають відносно небагато енергії в робочому режимі — близько 200 Вт. Однак при запуску компресора навантаження швидко зростає: пускова потужність може досягати 600-700 Вт і вище. Це важливо враховувати при виборі ДБЖ, оскільки пристрій повинен витримувати такий стрибок без вимкнення.
  • Додати до показника потужності 30-50%. Наприклад, якщо у холодильника номінальний струм 150 Вт при пусковому 600-800, необхідний ДБЖ потужністю від 800 Вт.
  • З’ясувати пікове навантаження. Наприклад, номінальна потужність неінверторного холодильника становить 150 Вт. Для визначення пікового навантаження треба 150 х 7 (коефіцієнт) = 1050 Вт. Тобто потрібен ДБЖ потужністю 1050 Вт за умови підключення лише холодильника.

Якщо збираєтеся заживлювати додаткові пристрої — до їхньої загальної потужності треба додати приблизно 20%.

Важливим елементом комплексу резервного живлення є акумуляторна батарея для холодильника. Її ємність визначає термін автономної роботи устаткування. При підборі АКБ треба врахувати, скільки працюватиме холодильник від акумулятора. Для стабільної роботи побутової техніки потрібен акумулятор ємністю від 50Ah, який дозволяє протриматися близько 5 годин.

Додаткові фактори вибору ДБЖ для холодильника

При виборі джерела безперебійного електроживлення для холодильника важливо враховувати не лише його потужність та тип вихідного сигналу, а й низку додаткових факторів:

  • Наявність захисту від глибокого розряду. Захист продовжує термін служби АКБ, зберігає її робочі характеристики, запобігає передчасному виходу з ладу.
  • Можливість підключення зовнішніх батарей. В такому разі, аби адаптувати систему до конкретних потреб, можна вибрати для холодильника АКБ потрібної ємності.
  • Швидке заряджання акумуляторів. Критично важливо в ситуаціях, коли перебої з електрикою трапляються часто і на короткий час — ДБЖ для холодильника має бути готовим до наступного відключення якнайшвидше.
  • Рівень шуму. Холодильники зазвичай встановлюються у житлових приміщеннях, тому важливо, щоб UPS працював тихо. Деякі моделі шумлять через роботу вентилятора або інверторного блока.
  • Вбудований дисплей. Зручний спосіб контролювати параметри: рівень заряду, напругу, потужність навантаження.
  • Компактність і простота підключення. ДБЖ не повинен займати багато місця на кухні або в коморі. Компактні моделі простіше розмістити поруч із холодильником, а інтуїтивно зрозуміле підключення не потребує спеціальних навичок. Зручно, якщо пристрій одразу готовий до роботи після підключення до розетки та холодильника.

Як вибрати акумулятор для безперебійної роботи холодильника

Як вибрати акумулятор для безперебійної роботи холодильника

При виборі слід враховувати тип акумулятора для ДБЖ. Найбільш популярні в Україні види акумуляторних батарей:

AGM (свинцево-кислотні) з ресурсом до 400 циклів заряду/розряду та доступною ціною. Недолік — обмеженість циклів і ресурсу.

GEL (гелеві). Є різновидом свинцево-кислотних АКБ з гелеподібним електролітом. GEL-батареї при хорошій стабільності мають більшу вагу та стійкість до глибоких розрядів, що забезпечує можливість багаторазово заряджати та розряджати (до 1200 циклів).

LiFePO4 (літієві). Відрізняються меншою вагою, швидкою зарядкою, стійкістю до глибокого розряду (термін експлуатації 3000-5000 циклів). За вищої ціни LiFePO4 батареї здатні підтримувати роботу холодильника тривалий час.

Найкраще рішення — купити для холодильника акумулятор типу LiFePO4.

Популярні рішення на ринку

Пропонуємо розглянути комплекти резервного живлення LogicPower, які мають попит на сучасному ринку:

Для холодильника хорошим вибором буде комплект з ДБЖ потужністю від 1500-2000 ВА (або 1.5-2 кВт), правильною синусоїдою та літієвою батареєю 1200 Втгод (12 В, 100 Агод).

При порівнянні пропозицій слід звернути увагу на:

  • тип і потужність ДБЖ;
  • різновид та ємність акумуляторів;
  • функцію стабілізації напруги;
  • додаткові функції (індикація стану, захист від замикань тощо);
  • гарантії від виробника.

Слід також оцінити репутацію виробника та порівняти загальну вартість комплектів з урахуванням характеристик обладнання, у тому числі час автономної роботи.